Ethereum Nedir? Ethereum Ağına Nasıl Erişirim?

Ethereum (ETH) Nedir?


Ethereum (ETH) ilk olarak Kuzey Amerika konfernasında,Ethereum'un kurucusu olan Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan sistemdir. Bir Altcoin statüsünde görülse de Ethereum, Blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanada kullanılmasını amaçlayan yenilikçi bir sistemdir.
Ehereum kripto para birimini alan bir Kripto işletim sistemidir. Amaç, Kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum sağladığı özgürlük sayesinde bir çok altcoin çıkarılmasına olanak sağlandı.

Ethereum Nedir?


Bitcoin'e Rakip Olabilir mi?


Ethereum, Bitcoin'den sonra en çok işlem gören ikinci büyük kripto para birimidir. Ethereum'un kurucusu olan Vitalik Buterin bu konuda şu sözleri söylemiştir:
“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”
Buterin'in bu açıklamasından sonra Ethereum'un Bitcoin ile rakip olmak gibi bir amaçları bulunmamaktadır.

Merkeziyetsiz uygulamalar Blockchain üzerinde çalıştıklarından tüm Blockchain özelliklerinden yararlanırlar.

  •  Değişmezlik: Üçüncü taraflar verilerde değişiklik yapamazlar
  •  Rüşvet ve Rüşvet Kanıtı: Sansür imkansız hale gelir.
  •  Güvelik: Merkesi bir arıza olmaksızın ve kriptografi kullanılarak güvence altına alındığından, uygulamalar saldırı saldırılarına ve sahtekarlık faaliyetlerine karşı iyi korunur.
  •  Aksaklık yok: Uygulamalar, asla kullanılamaz hale gelmezler ve asla kapatılamazlar.


Ethereum Nedir?


Bir Uygulama Geliştirmek İstiyorum, Ethereum Ağına Nasıl Erişim Sağlarım?


Ethereum ağına bağlanmanın birçok yolu vardır ve kolay yollarından birisi de "Native Mist" tarayıcısını kullanmaktır.
Mist tarayıcısı, kullanıcılara Ethereum ticaretini yapmanın yanı sıra akıllı sözleşmeler yazma, yönetme, dağıtma ve kullanma konularında kullanıcı dostu bir arayüz ve dijital cüzdan sağlar. Web tarayıcılarına erişime izin verir. Mist, merkezi olmayan Blockchain uygulamaları dünyasına erişim sağlar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar